Zwrot towaru, rabat albo pomyłka uzasadniają korektę
Gdy unijny dostawca prześle fakturę korygującą, sposób rozliczenia zależy od przyczyny jej wystawienia
Może nią być w szczególności: pomyłka w cenie, niewysłanie towaru do kontrahenta, zmniejszenie sumy należności o określoną wartość lub procent w razie zapłaty przed upływem oznaczonego terminu (rabat), reklamacja.
Ustawa o VAT szczegółowo reguluje zasady powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT), natomiast nie znajdziemy w niej przepisów wprost odnoszących się do zasad ujmowania faktur korygujących w takich transakcjach.
W art. 29 ust. 4a – 4c wskazuje wprawdzie, kiedy podatnik może skorygować podatek należny, jednak w stosunku do WNT przepisy te nie mają zastosowania, ponieważ WNT nie jest traktowane jako sprzedaż (polski podatnik występuje jako nabywca towaru rozliczający VAT i potwierdzający nabycie fakturą wewnętrzną).
Istotny powód
Rozporządzenie ministra finansów z 28 marca 2011 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 68, poz. 360) w § 13 ust. 1 – 3 i § 14 określa elementy, jakie powinna zawierać faktura korygująca w zależności od powodu korekty, co ma także bezpośrednie zastosowanie do wewnętrznych faktur korygujących.
Z przepisów tych wynika, że korekta WNT powinna być udokumentowana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta