Kontrasty na rynku pracy będą coraz większe
W tle szumu wokół ogromnych premii finansistów i marszy „oburzonych” toczy się rzeczywista batalia na rynku pracy. Świetnie widać ją poprzez pryzmat wynagrodzeń – pisze konsultant Hay Group
Od ponad 50 lat na świecie i przeszło 20 lat w Polsce Hay Group prowadzi obserwację rynku wynagrodzeń. W przeciwieństwie do urzędów statystycznych monitoruje rynek, posługując się danymi uwzględniającymi względną wartość stanowisk z punktu widzenia generowanej przez nie wartości w organizacjach. Biorąc pod uwagę fakt, że podstawa analizy jest niezmienna od 50 lat (te same osiem kryteriów wyceny) i wystandaryzowana do porównań międzynarodowych oraz międzybranżowych, ujawnia bardzo ciekawe zjawiska dla wszystkich poziomów stanowisk w całej gospodarce. Aby nie wprowadzać dodatkowych emocji, pomijamy tu te najwyższe – członków zarządu bardzo dużych firm. Jest to kategoria sama w sobie i wymaga innego podejścia.
Jeśli ograniczymy się zatem do stanowisk o wartości odpowiadającej rolom poniżej członków zarządu bardzo dużych organizacji, obserwujemy jednocześnie zarówno zjawiska globalizacji wynagrodzeń, upodabniania się wszystkich rynków do wzorca krajów rozwiniętych, jak i, rozwarstwiania poszczególnych rynków, a wręcz ich polaryzacji.
Koniec historii
Przyglądając się od lat polskiemu rynkowi wynagrodzeń, obserwujemy zjawisko coraz większej jego agresywności. W każdym kolejnym roku różnica...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta