Dłuższa praca albo niska emerytura
podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP w rozmowie z Mateuszem Rzemkiem mówi o potrzebie podniesienia wieku zakończenia aktywności zawodowej oraz konieczności zrównania go dla kobiet i mężczyzn
Prezydent zorganizował konferencję „Praca dla osób starszych". Czemu ma służyć ta inicjatywa?
Irena Wóycicka: To kolejna debata zorganizowana przez prezydenta Komorowskiego poświęcona starzeniu się ludności i systemowi emerytalnemu. Z prognoz wynika, że przeciętne emerytury z nowego systemu będą w przyszłości bardzo niskie, bez różnicy, w jakiej proporcji będą wypłacane z ZUS i z OFE. Na podstawie poprzednich debat z ekspertami opracowana została lista spraw, które powinny być podjęte, by zapewnić w przyszłości osobom starszym dochody pozwalające na samodzielność ekonomiczną. Jednym z podstawowych sposobów zwiększenia przyszłych emerytur jest dłuższa aktywność zawodowa. Dlatego dyskutowaliśmy w kancelarii na ten temat. Perspektywa wydłużania okresów aktywności zawodowej związana jest z faktem, że żyjemy coraz dłużej. Eksperci zaproszeni przez prezydenta na konferencję 18 października wskazywali, że czas, który poświęcamy na aktywność zawodową w ciągu całego życia, kurczy się. Później zaczynamy pracować, wcześniej kończymy. Trudno w tej sytuacji o zebranie oszczędności, które wystarczyłyby na wydłużające się okresy emerytury. To z jednej strony. Z drugiej zaś – pracownik w podeszłym wieku często nie ma szans na utrzymanie lub znalezienie zatrudnienia.
Wskaźnik zatrudnienia osób z grupy wiekowej 50+ w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta