Dobra alternatywa kredytu bankowego
Po faktoring opłaca się sięgać średnim i małym firmom, które nie mają tak dobrej pozycji przetargowej w bankach
- Z jakimi w praktyce gospodarczej kosztami powinna liczyć się firma, która zdecyduje się na usługi faktoringu?
Odpowiada Benita Wysocka, konsultantka w dziale audytu w Baker Tilly Poland:
Koszty faktoringu zależą od wielu czynników, takich jak: okres pomiędzy przyjęciem wierzytelności przez faktora a otrzymaniem pieniędzy od odbiorcy faktoranta, średniej wartości brutto przejmowanych przez faktora wierzytelności, wielkości sprzedaży, terminów płatności, rodzaju faktoringu, ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużników, czynności dodatkowych wykonywanych przez faktora.
Koszty obejmują też odsetki, prowizję. Za każdym razem są ustalane indywidualnie.
Należy liczyć się z tym, że koszt pozyskania finansowania z faktoringu jest najczęściej wyższy niż koszt pozyskania finansowania z innych źródeł.
Kiedy najbardziej opłaca się sięgać po faktoring? W jakich sytuacjach się najlepiej sprawdza?
Faktoring jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy firma nie ma wystarczającej zdolności kredytowej i nie może wypracować optymalnej płynności finansowej. Sprawdza się także, gdy przedsiębiorca ma problemy z zarządzaniem należnościami, ponieważ kontrahenci spóźniają się z płatnościami i trzeba ich często monitować, ewentualnie gdy brak mu wiedzy, jak skutecznie domagać się spłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta