Niejasne formalności przy budowie supermarketów
Przez lukę w przepisach urzędnicy twierdzą, że nie można stawiać dużych sklepów tam, gdzie nie ma planów zagospodarowania. Sądy uznają inaczej
Kaufland chciał wybudować sklep w Tarnowie. Okazało się, że dla działek, na których miał powstać, nie było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wystąpił więc o wydanie warunków zabudowy. Prezydent miasta odmówił, uznając, że zabraniają tego przepisy.
Bez definicji w przepisach
Decyzja prezydenta Tarnowa wzbudziła jednak wiele wątpliwości. Nie ma bowiem żadnego przepisu, który wprost zabraniałby stawiania super- lub hipermarketów na terenach, które nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Jeszcze kilka lat temu sprawa była bardziej jasna. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakładała na gminy obowiązek określenia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania (jest to dokument określający politykę przestrzenną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta