Indochiński kłopot Francuzów
Po pokonaniu Japonii kraje Azji Południowo-Wschodniej nie zaznały długo spokoju. W Chinach, Korei i na Półwyspie Indochińskim do zbrojnej walki o władzę przystąpił ruch komunistyczny wspierany przez Stalina i ZSRR. Mocarstwa zachodnie, przede wszystkim USA i Francja, próbowały powstrzymać ofensywę komunistów...
W drugiej połowie XIX wieku Francuzi podporządkowali sobie Indochiny i utworzyli tam Unię Indochińską obejmującą: cesarstwo Annamu, królestwa Tonkinu, Laosu i Kambodży oraz kolonie Kochinchina i Kuangczouwan. Po kapitulacji Francji przed Niemcami w 1940 roku administracja kolonialna opowiedziała się po stronie marszałka Petaina i współpracowała z Japonią. Japońsko-francuskie kondominium przetrwało do wiosny 1945 roku, kiedy Japończycy internowali oddziały francuskie i proklamowali niepodległość Wietnamu. Walcząca z okupantami Komunistyczna Partia Indochin występowała pod hasłami narodowowyzwoleńczymi i utworzyła Ligę Niepodległości Wietnamu (Viet Minh). Po kapitulacji Japonii Viet Minh popierany przez mocarstwa zachodnie i ZSRR stał się dominującą siłą polityczną. 2 września proklamowano Demokratyczną Republikę Wietnamu.
Na przełomie sierpnia i września do północnej części Wietnamu, zgodnie z postanowieniami konferencji w Poczdamie, wkroczyły chińskie wojska nacjonalistyczne (200 tys. żołnierzy), na południe zaś oddziały brytyjskie, które miały utrzymać spokój w kraju. Po incydentach z oddziałami Viet Minhu dowódca sił brytyjskich gen. Dracey postanowił uzbroić Francuzów uwolnionych z japońskiej niewoli.
Francuski Korpus Ekspedycyjny Dalekiego Wschodu (CEFEO) gen. Leclerca przybył do Wietnamu w październiku i wkrótce przejął kontrolę aż po 16. równoleżnik. Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta