Kto rozliczy VAT od wstępu na imprezy
Przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie kultury na rzecz zagranicznych kontrahentów bądź kupujący je za granicą mogą mieć problem z prawidłowym ich opodatkowaniem
Otrzymując od kontrahenta z zagranicy fakturę dokumentującą udział w imprezach kulturalnych bądź samemu świadcząc takie usługi transgraniczne, polskie firmy często stają przed dylematem, jak je traktować:
• jako usługę wstępu na imprezę kulturalną czy
• jako świadczenie „usług kulturalnych”, przez które na potrzeby niniejszego artykułu należy rozumieć usługi artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy.
Odpowiedź, niestety, nie zawsze jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Trzy pytania
Chcąc prawidłowo ustalić miejsce świadczenia usług w zakresie kultury, należy zadać sobie kilka pytań:
1. Czy usługa świadczona jest między podatnikami?
2. Czy jest to usługa wstępu na imprezy kulturalne?
3. Czy jest to usługa w dziedzinie kultury, sztuki itp.?
Aby odpowiedzieć na nie, trzeba sięgnąć do art. 28b ustawy o VAT oraz do wyjątku przewidzianego w art. 28g ustawy o VAT. Regulacje polskiej ustawy, niestety, nie wystarczą do wyjaśnienia powstających wątpliwości. Ich dopełnieniem jest art. 32 i 33 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/ 2011 z 15 marca 2011, ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Co wynika z ustawy o VAT
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta