Jak korygować podatek od składników majątku trwałego
Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie gier losowych nie jest uprawniony do korekt VAT naliczonego od środków trwałych z uwzględnieniem proporcji sprzedaży ustalonej w taki sposób, jakby działalność ta nadal nie podlegała opodatkowaniu
Tak orzekł NSA w Warszawie 9 października 2011 (I FSK 37/11).
Spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie gier losowych i gier na automatach, która zgodnie z ustawą o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 nie podlegała przepisom ustawy o VAT.
Oprócz tej działalności podstawowej wykonywała także czynności opodatkowane i zwolnione z VAT i uwzględniała je przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. W wyniku nowelizacji ustawy podstawowa działalność spółki została wykreślona z katalogu czynności niepodlegających ustawie i uznana za zwolnioną z VAT.
W latach 2007 i 2008 nabywała ona środki trwałe o wartości początkowej przekraczającej 15 tys. zł, które były wykorzystywane w działalności opodatkowanej, wyłączonej oraz zwolnionej z VAT. We wniosku o interpretację przepisów pytała, czy będzie uprawniona w latach 2010 –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta