Za dyskryminację szef zapłaci dwa razy
Uzyskanie odszkodowania za nierówne traktowanie nie wyklucza rekompensaty za rozwiązanie angażu z winy szefa
Jedną z ogólnych zasad prawa pracy jest ta nakazująca równe traktowanie pracowników w zatrudnieniu. Przepisy rozdziału IIa kodeksu pracy obszernie i szczegółowo określają, w jaki sposób ma się ona wyrażać w praktyce.
Warto tu zwłaszcza zwrócić uwagę na treść art. 183a § 1 k.p. Wskazuje, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Natomiast równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio z przyczyn określonych powyżej.
Dalsze przepisy art. 183a –183c konkretyzują inne zachowania pracodawcy, które można uznać za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta