Kara za nienależyte wykonanie usługi nie będzie kosztem firmy transportowej
Nieterminowa dostawa, uszkodzenie przewożonego towaru, kradzież ładunku – z tych powodów przewoźnicy zmuszeni są nieraz wypłacić odszkodowanie kontrahentowi
Najczęściej szkody nie wynikają z winy firmy transportowej, lecz z przyczyn losowych, takich jak złe warunki pogodowe opóźniające czas dotarcia transportu do celu czy kradzież. Czy gdy zleceniodawca obciąży przedsiębiorcę karą umowną za wadliwe wykonanie usługi, zapłacone tytułem kary kwoty mogą być zaliczone do kosztów podatkowych?
Wyłączenie w przepisach
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT, oraz odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
Niewątpliwie przytoczone przepisy dotyczą nie tylko wad dostarczonych towarów, lecz również wad wykonanych robót i usług. Jak jednak ocenić, czy pomimo że przesyłka dotarła do celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta