Euro do remontu
Stworzenie trwałych warunków stabilnego rozwoju gospodarek strefy euro wymaga działań daleko wykraczających poza dotychczasowe propozycje
Unia Europejska, a zwłaszcza strefa euro, jest dziś uważana za obszary gospodarcze, które stwarzają zagrożenie dla stabilności światowego systemu finansowego oraz dla wzrostu gospodarczego. Jakie są przyczyny tych kłopotów? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, gdyż sytuacja we współczesnej gospodarce kształtuje się pod wpływem szczególnie złożonego układu czynników.
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2011 r. czołowa trójka, która w największym stopniu przyczynia się do tworzenia PKB światowej gospodarki, przedstawia się następująco: UE – 25,5 proc. światowego PKB, USA – 21,5 proc., Chiny – 9,9 proc. (w dol., ceny bieżące). Wkład krajów strefy euro wynosi 19,1 proc., czyli niewiele mniej niż USA i niemal dwa razy więcej niż Chin. Skoro UE i strefa euro należą do największych organizmów gospodarczych świata, to można postawić pytanie, czy w takim razie ta pozycja nie jest szybko tracona na rzecz krajów o wyższej dynamice rozwoju?
Niewątpliwie szybko rozwijające się kraje, takie jak Chiny, Indie, Brazylia i inne, powodują zmiany na gospodarczej mapie świata. Ale sytuacja krajów UE i strefy euro nie odbiega istotnie od sytuacji innych krajów rozwiniętych. W latach 2001 – 2011 przeciętne roczne tempo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta