Tydzień na rynku świadectw udziałowych
Tydzień na rynku świadectw udziałowych
Mijający tydzień na rynku świadectw udziałowych upłynął pod znakiem spadków cen -- na giełdzie, w systemie jednolitego kursu dnia, tylko raz, w czwartek, pojawiła się tendencja rosnąca. Analitycy uznają jednak, że jest to wciąż korekta, po wcześniejszych rekordach.
Wahania kursów świadectw na rynku giełdowym w drugiej połowie tygodnia odbiły się także na obrocie materialnym: w kantorach ceny, zarówno w skupie jak i w sprzedaży, nawet przez krótki czas zwyżkowały, ale w domach maklerskich i w bankach dominowała tendencja zniżkowa.
Informcje o tym, że w poprzednim tygodniu płacono już za świadectwa udziałowe znacznie powyżej 160 zł, sprawiły, że w punktach ich dystrybucji zaczęły się ustawiać kolejki osób, które jeszcze nie odebrały tych papierów. W mijającym tygodniu przeciętnie odbierano około 130 tys. świadectw dziennie. Według moich szacunków, licząc z sobotą włącznie, od początku okresu dystrybucji odbierze świadectwa około 20, 7 mln uprawnionych osób. Bank PKO BP spodziewa się, że do 22 listopada po świadectwa może zgłosić się nawet 90 proc. uprawnionych.
Trochę zaskakujący był natomiast przebieg dematerializacji, która po dziennym rekordzie w poniedziałek (139 tysięcy) , w następnych dniach spadła. W sumie depozyt zdematerializował jednak około 600 tysięcy świadectw,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta