Ślepną ryby, giną żaby
Skażenie powietrza, wody, gleby niszczy odwieczny ład natury
Ślepną ryby, giną żaby
Tragedia zwierząt toczy się na lądzie i w zatrutych wodach. Ostatnio epidemia chorób wśród delfinów żyjących w Morzu Śródziemnym była spowodowana toksycznymi chemikaliami, które osłabiły ich system odpornościowy. Wysoką koncentrację toksyn naukowcy znajdują w ciele morskich żółwi w oceanach tropikalnych.
POPs -- długo żyjące stałe organiczne cząstki zanieczyszczeń -- (Persistent Organic Pollutants) , szeroko rozpowszechnione, używane w przemyśle i rolnictwie, zawarte w nawozach sztucznych są odpowiedzialne za urodzenia zdeformowanych ryb i osłabienie systemu immunologicznego delfinów i wielorybów.
Toksafen -- insektycyd używany na plantacjach bawełny na Karaibach jest przenoszony przez Golfstrom, Atlantyk i wpada do Morza Północnego.
Ślepną ryby -- stwierdzili kanadyjscy ichtiolodzy. W najważniejszej rzece Kanady -- Św. Wawrzyńca, wypływającej z jeziora Ontario, w ub. r. oślepło 30 proc. miejscowej odmiany dorszy, ok. 80 proc. siei, choruje prawie 90 proc. ryb. Zdaniem naukowców kanadyjskich, główną tego przyczyną jest zanieczyszczenie rzeki. Ryby nie są w stanie poradzić sobie z pewnym pasożytem atakującym ich oczy. Zaraza początkowo wystąpiła poniżej miasta Quebec. Potem odnotowano przypadki ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta