Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okres sadzenia kwiatów

19 października 1996 | Plus Minus | KG

Trudne narodziny społeczeństwa obywatelskiego w Chinach

Okres sadzenia kwiatów

Krzysztof Gawlikowski

Opisując narodziny "Solidarności", Roger Boyes wspomina w swej biografii Lecha Wałęsy, jak to Anna Walentynowicz posadziła kwiaty na kawałku pustego placu w stoczni i jak zostały one zniszczone przez administrację, ponieważ uznano to za działanie nielegalne. Z dzisiejszej perspektywy potraktowanie tego jako czynu nagannego wydaje się absurdalne, ale w państwie totalitarnym zrobienie czegoś pożytecznego z własnej inicjatywy zawsze bywa traktowane gorzej niż autentyczny występek.

Ten ostatni nie narusza systemu władzy i poniekąd potwierdza potrzebę jej istnienia, niezależna akcja pozytywna zaś staje się wyzwaniem, bo w totalitaryzmie prawo do urządzania ludowi życia mają tylko osoby z urzędu nim kierujące. W okresie Gierka, kiedy wypadek ten miał miejsce, Polska była już wprawdzie bardziej państwem autorytarnym niż totalitarnym, ale pokazuje on, jak zakorzenione były wciąż dawne nawyki rządzenia.

W artykułach prasowych i opracowaniach politycznych dotyczących Chin umyka zazwyczaj główny element przemian ostatniej dekady, czyli transformacja mentalności i formowanie się społeczeństwa obywatelskiego. A przecież po raz pierwszy w dziejach Chin poddani zaczynają się sami uważać za obywateli.

Tradycje dawnej despotii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 890

Spis treści
Zamów abonament