Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat według Penrose'a

19 października 1996 | Plus Minus | KK

U progu XXI wieku

Świat według Penrose'a

17 lutego 1996 roku Garri Kasparow ograł w szachy "Deep Blue", superkomputer IBM budowany przez pięć lat, wyposażony w monstrualny program. Maszyna ta, kosztująca dwa i pół miliona dolarów, jest w stanie przeprowadzić wyczerpującą analizę wszystkich konfiguracji osiem ruchów naprzód, a to oznacza około 50 miliardów pozycji. Po porażce "Deep Blue" programiści mieli nietęgie miny, bowiem jako ludzie inteligentni musieli zadać pytanie o inteligencją: Czy inteligencja, błyskotliwość, świadomość, czy te rzeczy w ogóle należą do sfery kalkulacji, obliczeń? Casus Kasparowa unaocznił raz jeszcze, że nawet najpotężniejszy na świecie komputer nie jest niczym więcej niż kalkulatorem; cóż z tego, że najlepszym na świecie, skoro nawet nie ociera się o inteligencję?

Pytanie

Stworzenie tak zwanej sztucznej inteligencji stanowi odwieczny mit, wciąż od nowa urzekający kolejne pokolenia mędrców, badaczy, inżynierów. Dawniej sądzono, że z chwilą pojawienia się komputerów urzeczywistnienie mitu będzie już tylko kwestią czasu, niezbyt odległej przyszłości. A jednak właśnie czas pokazał, że w mózgu człowieka chyba zachodzą jakieś zjawiska fizyczne przekraczające logikę, na której oparte są zasady działania komputerów. Słynny brytyjski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 890

Spis treści
Zamów abonament