VAT po sprzedaży auta wykupionego z leasingu
Po nabyciu samochodu od leasingodawcy firmy dość często szybko go sprzedają. Mogą być z tym związane różne konsekwencje podatkowe
Zależy to od wielu czynników: ceny wykupu, ile czasu upłynęło pomiędzy nabyciem od leasingodawcy a sprzedażą oraz czy ten model samochodu uprawniał do pełnego odliczenia VAT czy limitowanego. Możliwych jest co najmniej kilka wariantów. Przeanalizujmy je kolejno (przyjmując założenie, że firma prowadzi działalność opodatkowaną, więc, co do zasady, ma prawo do odliczenia VAT z faktur zakupu).
Czy przysługiwało pełne prawo do odliczenia
Po pierwsze, istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu ma to, czy przy nabyciu podatnik miał prawo do odliczenia całego VAT z faktury wystawionej przez leasingodawcę, czy też podatkiem naliczonym było tylko 60 proc. lub 50 proc. podatku z faktury, nie więcej niż 6000 zł (5000 zł).
Jeśli podatnik miał prawo do odliczenia VAT bez ograniczeń (bez względu na podstawę prawną), to sprzedaż samochodu zawsze będzie opodatkowana stawką podstawową (obecnie to 23 proc.). Nie ma wtedy znaczenia, ile czasu upłynie pomiędzy wykupieniem pojazdu a jego sprzedażą, ani kwota, za jaką go nabyto.
Sytuacja się komplikuje, gdy podatnik mógł odliczyć z faktury od leasingodawcy 60 proc. (50 proc.) podatku z faktury, nie więcej niż 6000 zł (5000 zł). Wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta