Zbieranie i przetwarzanie starych lodówek czy pralek sposobem na biznes
Przedsiębiorca, który wprowadza na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny przeznaczony dla gospodarstw domowych i nie ma umowy z organizacją odzysku, musi wnieść zabezpieczenie finansowe na dany rok
W celu ochrony środowiska naturalnego ustawodawca postanowił stworzyć system gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Co do zasady jego celem było stworzenie systemów zbierania różnych grup odpadów (np. pralek, lodówek).
Sprzęt tego typu konsumenci coraz częściej wymieniają, a jego składowanie w tradycyjny sposób jest niebezpieczne dla środowiska. Stąd potrzeba stworzenia specjalnego systemu, który wygenerował także nowy rynek dla przedsiębiorców. Działalność w tym zakresie wymaga znajomości przepisów ustawy z 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: ustawa).
Przede wszystkim ustawodawca nałożył na głównego inspektora ochrony środowiska obowiązek prowadzenia odpowiednich rejestrów podmiotów zajmujących się gospodarowaniem zużytym sprzętem.
Dwa rejestry
Główny inspektor ochrony środowiska prowadzi rejestr podmiotów:
• wprowadzających sprzęt;
• zbierających zużyty sprzęt;
• prowadzących zakłady przetwarzania;
• prowadzących działalność w zakresie recyklingu;
• prowadzących działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku;
• organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (spółka akcyjna utworzona przez
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta