Jak zakończyć działalność, podzielić majątek i nie zapłacić VAT
Likwidacja spółki cywilnej wiąże się z koniecznością opodatkowania pozostającego w niej majątku
- Prowadzimy działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Mamy dwie elektrownie wodne. Chcemy zlikwidować spółkę i podzielić jej majątek. Każdy ze wspólników przejmie elektrownię i będzie prowadził działalność gospodarczą na własny rachunek. Czy podział majątku pomiędzy wspólników będzie w takiej sytuacji podlegał VAT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 14 ustawy o VAT w przypadku rozwiązania spółki cywilnej opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, jeżeli w stosunku do nich podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Nie dotyczy to podatników zwolnionych od podatku ze względu na to, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 150 tys. zł (w przypadku tych, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku podatkowego – ze względu na to, że przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy tej kwoty w proporcji do okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta