Urażony szef może zwolnić z pracy
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie znieważenia przez niego osoby wchodzącej w skład kadry kierowniczej
Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika zostały wyliczone wyczerpująco w art. 52 § 1 k.p.
Wśród nich największe znaczenie w praktyce ma ciężkie naruszenie przez pracownika jego podstawowych obowiązków wynikających z zawarcia stosunku pracy. Dla określenia, kiedy miało miejsce naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, konieczne jest uprzednie ustalenie, co wchodzi w skład tych obowiązków.
Dobrze współżyć
Zasadnicze znaczenie ma tu art. 100 k.p. Zawiera on przykładowe przytoczenie obowiązków spoczywających na pracowniku. Wśród tych wymienionych w art. 100 § 2 k.p. warto zwrócić uwagę na obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego (pkt 6). Nakłada on na pracownika powinność stosowania norm o charakterze pozaprawnym, zwłaszcza norm moralnych i dobrych obyczajów.
Ich stosowanie ma zapewniać ukształtowanie właściwej atmosfery w miejscu pracy, wzajemną życzliwość w stosunkach pracy oraz poszanowanie godności innych pracowników. Istotne jest przy tym, że obowiązek ten ciąży na zatrudnionym nie tylko w czasie wykonywania pracy, ale także i w innym czasie, gdy ma on styczność z zakładem pracy, np. podczas przebywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta