Bez walnego zgromadzenia się nie obejdzie
Spółka komandytowo-akcyjna ma na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Za jej zobowiązania odpowiada minimum jeden komplementariusz, co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem
To jedyny rodzaj spółki osobowej, w której występuje, i to obligatoryjnie, walne zgromadzenie. W kwestiach zaś związanych z owym organem, a nieuregulowanych w kodeksie spółek handlowych, stosuje się odpowiednio, tj. z uwzględnieniem zachodzących różnic, przepisy dotyczące spółki akcyjnej.
Dystynkcje zaś dotyczą podmiotów uprawnionych do uczestnictwa w tym gremium, prawa głosu oraz zakresu spraw wymagających uchwał walnego zgromadzenia.
Oprócz bowiem innych osób wskazanych w uregulowaniach o spółce akcyjnej, a mających prawo udziału w obradach, opisane uprawnienie przysługuje również akcjonariuszowi oraz komplementariuszowi także w przypadku, gdy ten ostatni nie jest akcjonariuszem spółki (jak również, gdy nie ma on prawa reprezentowania spółki lub prowadzenia jej spraw, a jest członkiem rady nadzorczej).
Każda akcja objęta lub nabyta przez osobę, która nie jest komplementariuszem, daje prawo do jednego głosu, chyba że statut stanowi inaczej (maksimum jednak dwa głosy na jedną akcję). Nie można całkowicie pozbawić akcjonariusza prawa głosu. Oznacza to, że nie są dopuszczalne akcje nieme. Natomiast każda akcja objęta lub nabyta przez komplementariusza daje prawo do jednego głosu (bez przywilejów).
Przykład 1
W spółce komandytowo-akcyjnej panie:
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta