Jakie referencje ma prawo przedstawić firma startująca w przetargu
Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do realizacji zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów
Zdarza się, że liczba referencji może decydować o wyniku postępowania o zamówienie publiczne. Nie chodzi przy tym o sytuację standardową, tj. jeden wykonawca – jedna uzyskana i przedstawiona referencja, ale o sytuacje mniej typowe, gdy wykonawca przedstawia kilka referencji dotyczących tego samego projektu.
Interesująca jest przy tym możliwość posłużenia się referencjami uzyskanymi w związku z realizacją konkretnego projektu celem wykazania spełniania warunków udziału w innym postępowaniu o zamówienie publiczne. Dlatego też warto poddać analizie pewne rozwiązania, które mogą wywoływać wątpliwości co do możliwości ich zastosowania.
Wiedza i doświadczenie
Referencje związane są z wykazywaniem spełniania warunku wiedzy i doświadczenia (art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (DzU nr 113, poz. 759 ze zm.; dalej: pzp).
Są to dokumenty potwierdzające, że dostawy lub usługi zostały wykonane lub (w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych) są wykonywane należycie, bądź dokumenty potwierdzające, że roboty budowlane zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone.
Powszechnie przyjmuje się, że referencje to dokumenty potwierdzające należyte wykonanie (czasami wykonywanie) dostawy, usługi czy roboty budowlanej. Ich treść powinna wskazywać, że konkretne prace zostały wykonane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta