Chory złapany na wykonywaniu pracy traci zasiłek za całe L-4
Pracownik, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, traci prawo do świadczenia za cały jego okres. Ponadto szef je wlicza do okresu zasiłkowego
Sposób korzystania ze zwolnień lekarskich budzi u pracodawców wiele wątpliwości. Szczególnie drażniąca jest dla nich absencja chorobowa pracowników nasilona w okresie świątecznym czy ferii szkolnych.
Jednak udowodnienie, że zatrudniony nie korzysta prawidłowo ze zwolnień lekarskich należy do pracodawcy. Może to nastąpić w wyniku przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy. Powstaje wówczas wątpliwość, jak liczyć okres zasiłkowy i czy po przerwie pracownik na nowo uzyskuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.
- Zatrudniamy 30 pracowników. W okresie przed i po świętach znacznie zwiększyła się u nas absencja chorobowa pracowników. Podobną tendencję widać w czasie ferii szkolnych. W wyniku kontroli, którą przeprowadziliśmy 17 stycznia 2012 r., jednego z pracowników pozbawiliśmy prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ kontrolujący przyłapali go na remontowaniu mieszkania.
Pracownik ten choruje nieprzerwanie od 2 września 2011 r. Jego ostatnie zwolnienie lekarskie (objęte kontrolą) obejmowało okres od 29 grudnia 2011 r. do 22 stycznia 2012 r. Jest duże prawdopodobieństwo, że osoba ta nie wróci do pracy i przyniesie kolejne zwolnienie lekarskie od 23 stycznia br. Czy w takiej sytuacji będziemy mu musieli zacząć wypłacać wynagrodzenie chorobowe z art. 92 kodeksu pracy, czy nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta