Po zwrocie składek przelicz zasiłki
Jeśli ZUS odda nienależnie opłacone daniny po przekroczeniu tzw. 30-krotności, czasem trzeba zatrudnionemu wypłacić jeszcze wyrównanie świadczeń za czas absencji
Jeśli firma pobierała z pensji pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po przekroczeniu rocznej podstawy ich wymiaru, a następnie zwróciła mu tę nadpłatę, może powstać konieczność przeliczenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych i wypłacenia ich wyrównania. Będzie tak wówczas, gdy w podstawie wymiaru zasiłku zostało ujęte wynagrodzenie za miesiące, w których zostały pobrane składki, choć nie powinny.
Wynika to z zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Wynagrodzenie, które ją stanowi, pomniejszamy bowiem o kwoty składek potrąconych z pensji pracownika. Jeśli więc pobrano ich zbyt dużo, to zasiłek został zaniżony.
Podstawą wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego i innych świadczeń (wynagrodzenia chorobowego, zasiłku macierzyńskiego, opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego) jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy. Dla zatrudnionego krócej jest to średnia z pensji za pełne miesiące pracy.
Tak stanowi art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej.
Jednocześnie art. 3 pkt 3 tej ustawy mówi, że wynagrodzenie, o którym mowa, to przychód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta