Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć obrót przy sprzedaży papierów wartościowych

27 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Fałkowski Kamil Lewandowski

Przy rozliczeniu za styczeń lub za pierwszy kwartał 2012 roku wielu podatników stanie przed zadaniem obliczenia proporcji za miniony rok. Jest ono szczególnie trudne w instytucjach finansowych

Liczymy ją jako udział sprzedaży dającej prawo do odliczenia VAT (np. sprzedaży opodatkowanej) w sprzedaży ogółem. Wartość proporcji wyznacza, jaki procent VAT naliczonego może być odliczony przez podatnika, gdy dokonuje on zakupu towarów i usług związanych zarówno ze sprzedażą dającą prawo do odliczenia, jak i sprzedażą niedającą takiego prawa. Nic więc dziwnego, że podatnikom zależy na tym, aby proporcja ta była jak najwyższa.

Co to znaczy sporadycznie

Kalkulacja proporcji nie zawsze jest zadaniem łatwym. Wiele praktycznych trudności napotykają podatnicy, którzy realizują transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych.

Pierwsza wątpliwość dotyczy ustalenia, czy obrót papierami wartościowymi jest wykonywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Gdyby uznać, że trans- akcje np. na giełdzie są wykonywane poza jej zakresem, to nie będą uznawane za czynności opodatkowane VAT, a więc nie będą uwzględniane w proporcji. Co więcej, nawet jeśli sprzedaż papierów wartościowych jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej, niekoniecznie musi być uwzględniana w proporcji VAT.

Zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy o VAT do obrotu nie wlicza się bowiem transakcji finansowych zwolnionych z VAT, jeśli są one wykonywane sporadycznie. Na podstawie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjmuje się, że transakcje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9142

Wydanie: 9142

Spis treści

Magazyn tv

Zamów abonament