Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze decyzja trafi od razu do podatnika

27 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Jeśli ustanowimy pełnomocnika, fiskus powinien doręczać pisma jemu. Podobnie gdy działamy przez przedstawiciela

Zasada jest taka, że pisma doręcza się stronie. Ale nie wtedy gdy reprezentuje ją pełnomocnik lub przedstawiciel. Wtedy to on powinien otrzymać pismo. Nawet wtedy, gdy podatnik ustanowi kilku pełnomocników, fiskus nie wyśle pisma do podatnika (oczywiście ze skutkiem doręczenia, może je bowiem wysłać do strony dodatkowo). Otrzyma je pełnomocnik. Który?

Przepisy mówią, że w takim wypadku strona powinna wyznaczyć jednego z nich jako właściwego do doręczeń. Gdy tego nie zrobi, fiskus i tak sobie poradzi. Doręczy pismo jednemu z nich – dowolnie wybranemu (art. 145 § 3 op).

Jeśli jednak strona ustanowiła kilku pełnomocników w konkretnym postępowaniu podatkowym, wskazując jednocześnie jednego z nich jako wyłącznie uprawnionego do odbioru wszelkich pism procesowych, to doręczenie decyzji  jedynie pełnomocnikowi nieupoważnionemu przez stronę do odbioru przesyłek (z jednoczesnym pominięciem pełnomocnika uprawnionego) jest istotnym naruszeniem obowiązku procesowego nałożonego na organ podatkowy.

Przypomniał o tym WSA w Poznaniu w wyroku z 7 kwietnia 2011 r. (III SA/Po 72/11). Podkreślił przy tym, że „skoro strona ustanowiła w danej sprawie kilku pełnomocników, ale jednego z nich wskazała jako podmiot właściwy do dokonywania doręczeń, to organ administracji winien respektować wolę strony w tym zakresie”.

Jak ma się zachować fiskus,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9142

Wydanie: 9142

Spis treści

Magazyn tv

Zamów abonament