Podwyższenie kapitału spółki komandytowo-akcyjnej jednak opodatkowane
Podatnicy często nie odróżniają zmiany umowy spółki, z której wynika konieczność wniesienia aportu od czynności jego przekazania. Powoduje to, że mają problemy z wykładnią ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Od kilku lat nie ustają kontrowersje wokół prawidłowej wykładni art. 2 pkt 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC). Związane są one przede wszystkim ze zmianą brzmienia tego przepisu, która weszła w życie 22 kwietnia 2010 r. (na mocy nowelizacji z 22 stycznia 2010 r.).
Polegała ona na tym, że po zwrocie „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne” dodano zwrot „inne niż umowa spółki i jej zmiany” oraz usunięto tiret drugi w lit. b pkt 4 art. 2 ustawy o PCC, który brzmiał „umowy spółki i jej zmiany”.
Niektórzy są skłonni uznawać tę zmianę za rewolucyjną. To dlatego, że sprawia ona wrażenie przywrócenia przez ustawodawcę PCC na czynności, które jak mogłoby się wydawać, w szczególności w świetle niektórych interpretacji indywidualnych organów podatkowych, były wyłączone z opodatkowania przed 22 kwietnia 2010 r.
Co zmieniła nowelizacja
Obecne brzmienie art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta