Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organy podatkowe mogą doręczać pisma nie tylko pocztą

27 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Nie tylko listonosz przyniesie list z urzędu skarbowego. Wiadomość ze skarbówki może przyjść również na skrzynkę e-mailową. Czasami do drzwi podatnika zapuka też sołtys, by wręczyć mu decyzję

 

Zasady, na jakich doręczane są wezwania czy inne pisma, określają art. 144 – 154c ordynacji podatkowej (dalej op). Nie warto ich bagatelizować, bo ustanowione w nich reguły wywołują dla podatników istotne konsekwencje.

Na bardzo wiele sposobów...

Fiskus doręcza pisma przez pocztę, swoich pracowników lub przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli w roli organu podatkowego występuje wójt, to pisma może doręczać sołtys.

Przy czym, na co warto zwrócić uwagę, pocztą może być nie tylko publiczny operator pocztowy. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że „firmy kurierskie upoważnione zleceniem doręczenia przesyłki organu podatkowego spełniają niewątpliwie funkcje poczty” (wyrok z 23 czerwca 2010 r., II FSK 358/ 09).

O tym, w jaki sposób pismo zostanie dostarczone do adresata, decyduje oczywiście fiskus. To on ma bowiem prawo wyboru sposobu doręczenia (potwierdził to NSA w wyroku z 25 lutego 2011 r., I FSK 264/10).

To jednak nie oznacza, że może on doręczać pisma równocześnie za pośrednictwem kilku podmiotów wymienionych w art. 144 op (czyli np. przesyłając pismo za pośrednictwem poczty i dodatkowo przekazując je przez swojego pracownika), a następnie uznawać za skuteczne doręczenie w wybrany sposób (stosownie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9142

Wydanie: 9142

Spis treści

Magazyn tv

Zamów abonament