Jak poinformować ZUS o przejęciu pracowników i zleceniobiorców
Gdy jedną firmę przejmuje inna, wchodzi też w obowiązki płatnika składek. Wcześniej jednak musi dochować odpowiednich formalności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne za osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę jest pracodawca, a w stosunku do tych wykonujących zadania na podstawie umów cywilnych – zleceniodawca.
Płatnik ma obowiązek za każdy miesiąc składać za swoich ubezpieczonych dokumenty rozliczeniowe oraz opłacać należne składki na ich ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz fundusze pozaubezpieczeniowe, tj. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Gdy zmienia się podmiot zatrudniający te osoby, to on przejmuje obowiązki płatnika składek.
Wciąż ten sam etat
Gdy dochodzi do przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 k.p., nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną stosunków pracy dla przejmowanych pracowników. Umowy o pracę nie zostają wówczas rozwiązane.
Są kontynuowane, z tą jednak różnicą, że na miejsce dotychczasowego pracodawcy wstępuje jako strona umowy nowy podmiot. Nabywa on na zasadzie następstwa prawnego wszelkie prawa wynikające z nawiązanych stosunków pracy. Na niego też przechodzą wszystkie obowiązki, jakie ciążyły na poprzednim pracodawcy.
Obydwaj zatrudniający – poprzedni i obecny – muszą jednak w takiej sytuacji dochować wobec ZUS odpowiednich formalności >patrz tabelka.
Jednak w sytuacji, gdy poprzedni (przejęty) płatnik uległ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta