Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zasady obowiązują pracodawcę przy ujmowaniu należności z pensji

27 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

Podwładny nie może ani się zrzec prawa do wynagrodzenia, ani go przenieść na inną osobę. Szczególna ochrona jego poborów obejmuje także to, w jakim stopniu wolno mu z nich coś uszczknąć

Wynagrodzenie jest traktowane jako podstawa utrzymania pracownika i jego rodziny. Ani pracodawca jako wierzyciel, ani instytucja prowadząca egzekucję nie mogą całkowicie pozbawić podwładnego jego poborów i zabrać całości pensji na poczet zadłużenia.

Gdy pracodawca otrzyma pismo od komornika w sprawie zajęcia wynagrodzenia któregoś z zatrudnionych lub też będzie chciał odzyskać od niego swoją należność, musi przestrzegać reguł, jakie w tym zakresie wyznacza rozdział II działu III kodeksu pracy.

Z czego można

Kodeks określa, że potrąceń dokonuje się z wynagrodzenia za pracę, przy czym nie jest to tylko płaca otrzymywana wprost, w zamian za wykonywane obowiązki. Pojęcie to należy rozumieć bardzo szeroko, szczególnie w świetle przepisów z zakresu ochrony wynagrodzenia.

W skład wynagrodzenia wchodzą więc – oprócz zasadniczego – dodatkowe premie, nagrody, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wynagrodzenie urlopowe, a także różne świadczenia i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9142

Wydanie: 9142

Spis treści

Magazyn tv

Zamów abonament