Jak ustalić daninę od budynku
Niemal każda firma posiada budynek, od którego musi opłacać podatek. Podstawą opodatkowania jest jego powierzchnia użytkowa. Bardzo istotne jest więc, jak ją obliczyć
Definicja powierzchni użytkowej budynku lub jego części zawarta jest w art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol).
Zgodnie z tym przepisem jest to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.
Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Od tych zasad ustawodawca nie przewidział wyjątków. Powierzchnia użytkowa powinna być ustalana na podstawie fizycznego obmiaru budynku lub jego części.
Istotna wysokość pomieszczeń
W myśl art. 4 ust. 2 upol powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 proc. Jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, to powierzchnię tę się pomija.
W wyroku z 6 maja 2004 r. (I SA/Bd 63/04) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyjaśnił, że przez wysokość kondygnacji w świetle, o której mowa w przywołanym przepisie, należy rozumieć odległość między podłożem a najniższym trwałym elementem konstrukcyjnym stropu.
Zasady obliczania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta