Nie lubię rozmawiać bez celu
Nie można wyłącznie reformować. Potrzebny jest również czas na spokojne wprowadzenie przygotowanych wcześniej zmian – przekonuje minister edukacji Krystyna Szumilas w rozmowie z Jolantą Ojczyk
Czy może pani na 125 proc. potwierdzić, że MEN nie wycofa się z obniżenia wieku szkolnego? Rodzice sześciolatków, samorządy i związki zawodowe krytykują obniżenie wieku rozpoczęcia edukacji szkolnej.
Krystyna Szumilas: Podczas prac nad nowelizacją ustawy samorządy wskazywały, że stworzyły odpowiednie warunki w szkołach, ale część rodziców tego nie potwierdza. Słuchałam wszystkich stron. Zaproponowane wyjście to jest kompromis. Jednak mogę zapewnić, że 1 września 2014 roku wszystkie sześciolatki rozpoczną naukę w pierwszej klasie. Mamy dwa lata na dobre przygotowanie szkół do ich przyjęcia. Zrobię wszystko, aby ten czas wykorzystać jak najlepiej.
Może lepiej było skupić się na zmobilizowaniu tych kilku procent nieprzygotowanych szkół i nie przesuwać reformy?
Dziś rodzice mają wybór. Mogą wybrać dla swojego dziecka edukację przedszkolną lub szkolną. Jeśli zatem chcą, mogą je wysłać do pierwszej klasy. Szkoła musi je przyjąć.
Rodzice twierdzą, że problem stanowią nie tylko nieodpowiednie warunki dla sześciolatków, ale i nauczyciele nieprzygotowani do pracy z maluchami.
Studia przygotowują do pracy z małym dzieckiem zarówno w przedszkolu, jak i szkole. Nauczyciele mają odpowiednią wiedzę.
Jeśli spędzili 15 lat w szkole i pracowali z siedmiolatkami, to mogli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta