W pięć lat zarobisz prawie 100 procent wartości mieszkania
Właścicielem lokalu można stać się już za 2 proc. jego wartości. Po 5 latach można go sprzedać za cenę rynkową, bez utraty bonifikaty
Coraz więcej miast nie chce jednak rozdawać mieszkań niemal za darmo. Obcinają więc rabaty na lokale, które sprzedają najemcom.
W Poznaniu, jak informuje Magdalena Gościńska z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, najemca, który chce dziś wykupić zajmowane mieszkanie, musi zapłacić za nie cenę rynkową. – Bonifikaty przysługują jedynie tym lokatorom, którzy wniosek o wykup złożyli przed końcem 2008 roku – mówi Magdalena Gościńska. Przysługująca zniżka to 65 proc. ustalonej przez rzeczoznawcę ceny. Dodatkowe 25 proc. zniżki można uzyskać przy jednorazowej zapłacie gotówką, kolejne 1,5 proc. – za każdy pełny rok zamieszkiwania w lokalu. – Bonifikaty uwzględnia się kolejno od kwoty pozostałej po odliczeniu wcześniejszej zniżki. Łączny rabat nie może przekroczyć 90 proc. ceny – mówi Magdalena Gościńska.
Bonus za gotówkę
Nowe zasady wykupu mieszkań komunalnych wprowadza też stolica.
W Warszawie można dziś przejąć czynszówkę za dziesięć procent jej wartości. Warunek: najemca zajmuje mieszkanie co najmniej dziesięć lat i płaci za nie od ręki. Jeśli mieszka krócej, może liczyć na 80 proc. zniżki. Od stycznia 2013 roku prywatyzacja nie będzie już tak korzystna dla najemców.
– Od następnego roku lokatorzy będą mogli wykupić lokal za połowę rynkowej ceny. Zniżka może być większa pod warunkiem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta