Nietrudno otworzyć giełdę towarową
Prowadzenie giełdy wymaga zezwolenia. Co trzeba zrobić, żeby je uzyskać?
Prawna definicja giełdy towarowej niewiele mówi.
Zgodnie z ustawą z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (dalej: ustawa), giełdą towarową jest zespół osób, urządzeń i środków technicznych zapewniający wszystkim uczestnikom obrotu jednakowe warunki zawierania transakcji giełdowych oraz jednakowy dostęp w tym samym czasie do informacji rynkowych, a w szczególności do informacji o kursach i cenach towarów giełdowych oraz o obrotach towarami giełdowymi. Tyle mówi przepis.
W praktyce giełdy towarowe są miejscem, w którym skupia się podaż i popyt oraz kształtuje się cena towaru. W miejscu tym dokonuje się transakcji kupna – sprzedaży m.in. towarów masowych (kawa, herbata, inne produkty rolne), czy też np. kruszców (złoto, metale nieżelazne, szlachetne). Jakie są zasady zakładania i funkcjonowania giełd towarowych.
Jaka forma prawna
Jedyną dopuszczalną formą prawną prowadzenia giełdy towarowej jest spółka akcyjna (podobne rozwiązanie przyjęto w przypadku giełdy papierów wartościowych). Ratio legis jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu dzięki wymogowi istnienia kapitału zakładowego.
Co do zasady przedmiotem działalności takiej spółki może być jedynie prowadzenie giełdy (oczywiście oprócz organizowania właściwego systemu obrotu giełdowego).
Ustawa daje spółce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta