Przepisy pozwalają na pozbycie się konfiktowego wspólnika ze spółki jawnej
Można wykluczyć z firmy udziałowca utrudniającego jej działanie czy też działającego na jej szkodę
W celu wyeliminowania potencjalnych konfliktów między wspólnikami oraz ewentualnych trudności w prawidłowym funkcjonowaniu spółek handlowych ustawodawca przewidział regulacje prawne, dzięki którym można wykluczyć ze spółki konfliktowego wspólnika utrudniającego działanie spółki czy też działającego na jej szkodę.
Ważne powody
W przypadku spółek jawnych mówi o tym art. 63 § 2 kodeksu spółek handlowych. Stanowi on, że gdy istnieją ważne powody po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostałych wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze spółki.
Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, iż nawet w przypadku gdy wspólnicy spółki jawnej odmiennie kwestię tę uregulują w umowie spółki i np. wykluczą możliwość złożenia wniosku o wyłączenie wspólnika, postanowienia takie nie będą skuteczne. Zastosowanie znajdzie wskazany wyżej przepis k.s.h.
Trzeba spłacić
Wspólnicy powinni jednak pamiętać, że decydując się na wyłączenie wspólnika, będą musieli go spłacić. Wraz z wyłączeniem wspólnika powinno nastąpić rozliczenie z nim poprzez wypłatę udziału kapitałowego obliczonego na podstawie osobnego bilansu, przy uwzględnieniu wartości zbywczej majątku spółki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta