Zmiana możliwa, ale trzeba dopełnić formalności
Ze zmianą roku podatkowego mamy zazwyczaj do czynienia w razie przejęcia spółki i dostosowania jej roku podatkowego do standardu obowiązującego w całej grupie kapitałowej. Ta z pozoru nieskomplikowana czynność nastręcza podatnikom niemałych problemów
Warto zatem zapoznać się ze stanowiskiem władz skarbowych, tak aby przeprowadzić ją prawidłowo i jednocześnie uniknąć ewentualnych sporów z fiskusem.
Nie krócej niż 12 i nie dłużej niż 23 miesiące
Z art. 8 ustawy o CIT wynika, że zmiana roku podatkowego będzie możliwa po spełnieniu następujących warunków:
• przyjęcie innego niż kalendarzowy roku podatkowego potwierdza umowa spółki (statut) oraz
• naczelnik urzędu skarbowego został zawiadomiony o zmianie w stosownym (30-dniowym) terminie.
Przepisy ustawy o CIT wskazują, że w razie zmiany roku podatkowego za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego.
Taki „przejściowy” rok podatkowy nie może być krótszy niż 12 i dłuższy niż 23 kolejne miesiące kalendarzowe. Podobnie jak w przypadku ustalenia roku podatkowego innego niż kalendarzowy, również w razie jego zmiany, podatnik zobowiązany jest do powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie 30 dni (tu: licząc od zakończenia ostatniego roku podatkowego).
Powiadomienie jest konieczne, nawet jeżeli nowym rokiem podatkowym ma być rok kalendarzowy.
Konieczne zawiadomienie...
Przepisy ustawy o CIT nie określają, jaką formę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta