W małej espresso więcej podatku niż w dużej cappuccino
Kawa jest opodatkowana 23-proc. VAT. Ale nie każda. Latte i mrożona obciążona jest 8-proc. stawką. Jednak też nie zawsze, bo przy sprzedaży na wynos właściwa jest 5-proc. stawka
Skąd prowadzący kawiarnię ma to wiedzieć? Jeśli chciałby dokładnie przeanalizować zasady ustalania stawki, powinien zapoznać się nie tylko z ustawą o VAT i rozporządzeniami wydanymi na jej podstawie przez ministra finansów, ale także z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.
To nie wszystko. Konieczna jest też znajomość prawa Unii Europejskiej. Niestety, nie jest ono jednoznaczne. Dlatego warto też przeczytać kilka wyroków Europejskiego Trybunału Spra- wiedliwości.
Biorąc to pod uwagę, nie można się dziwić, że prowadzący taką działalność często występują o interpretacje – najpierw do urzędu statystycznego, a później izby skarbowej.
Pytania spółki
Jedną z nowszych odpowiedzi dotyczących tego problemu jest pismo Izby Skarbowej w Łodzi z 23 grudnia 2011 r. (IPTPP2/443-546/11-7/BM). Pytanie zadała spółka prowadząca restaurację.
W jej ofercie oprócz kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych gazowanych oraz wód mineralnych znajdują się inne napoje, których zasadniczym składnikiem jest mleko, a dodatkowym składnikiem napar kawowy. Chodzi o:
• kawę latte – 200 ml mleka, 100 ml naparu kawowego (16 g kawy + 100 ml...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta