Trzeba złożyć druk ZSWA za 2011 rok
Płatnicy składek, którzy w ubiegłym roku zatrudniali osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, muszą podsumować te okresy. Zgłoszenie ma trafić do ZUS do 2 kwietnia
Zasadniczo zgłoszenie o pracy szczególnej wykonywanej w danym roku (na druku ZSWA) należy składać do 31 marca następnego roku kalendarzowego. W tym roku termin ten się przesunie z soboty na poniedziałek 2 kwietnia.
Jest to zgodne z art. 57 § 4 k.p.a., który mówi, że jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (roboczy). Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11) sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a.
W tym czasie zgłaszamy okresy wykonywania pracy „szczególnej” w 2011 r. zarówno obecnych, jak i byłych pracowników.
Przykład
Pracownik wykonywał pracę w warunkach szczególnych od 2009 r. do dnia rozwiązania umowy o pracę, czyli do 31 maja 2011 r. Informację o wykonywaniu przez niego pracy w szczególnych warunkach z wykazanym faktycznym okresem tej pracy (1.01 – 31.05.2011 r.) trzeba przesłać do ZUS do 2 kwietnia 2012 r. (łącznie z informacjami za innych zatrudnionych).
Czasem w trakcie roku
Są dwie sytuacje, kiedy płatnik nie może czekać ze złożeniem ZSWA. Druk ten składa w trakcie roku kalendarzowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta