Po oficjalnej rezygnacji z pracy trudno zmienić decyzję
Cofnięcie złożonego przez pracownika wypowiedzenia jest zwykle możliwe tylko za zgodą chlebodawcy
Decyzję o wręczeniu wypowiedzenia trzeba podjąć ze świadomością, że w zasadzie jest nieodwracalna. Dotyczy to zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Wycofanie się z niej może być kłopotliwe.
Kodeks pracy nie określa trybu cofnięcia złożonego wypowiedzenia o pracę. A jeśli tak, to w tym wypadku można jedynie zastosować odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące oświadczeń woli. Zgodnie bowiem z art. 300 k.p. w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Potrzebna aprobata
Z przepisów regulujących oświadczenia woli wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę jest złożone z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią (art. 61 k.c.). Możliwe jest jego odwołanie, jeżeli oświadczenie w tej sprawie dojdzie jednocześnie lub wcześniej od wypowiedzenia.
Jeśli więc oświadczenie pracownika o cofnięciu dotrze do pracodawcy, gdy ten już zdąży zapoznać się z wypowiedzeniem, to będzie skuteczne tylko za wyraźną, wprost wyrażoną zgodą chlebodawcy.
Jeśli zatem pracodawca zgodzi się, by pracownik wrócił, to wypowiedzenie może być skutecznie cofnięte. Ale jeśli uzna, że pracownik nie jest mu potrzebny, to nawet sąd pracy nie zapewni jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta