Brońmy Unii przed komisarz Hedegaard
Obywatele państw członkowskich, dostrzegając coraz więcej patologii, będą mieć do Brukseli coraz mniej zaufania
Plany redukcji emisji dwutlenku węgla, naruszyła interesy wielkiego zielonego biznesu. Takie posunięcia nie pozostają niezauważone: groźby już fruwają w powietrzu. „Takim uporem Polska może skutecznie zablokować sobie dostęp do unijnych funduszy, ale nie zablokuje klimatycznych ambicji Wspólnoty" – oświadczyła wprost Julia Michalak z Climate Action Network Europe, instytucji zrzeszającej ok. 700 organizacji pozarządowych z 90 państw. Pani Michalak zagroziła nam zmniejszeniem dotacji w nowej unijnej perspektywie budżetowej, jak rozumiem, kierowana przez nią struktura zamierza do tego doprowadzić.
Do działań politycznych przeciw Polsce wzywa też zamożny i wpływowy World Wide Fund for Nature. „Najwyższy czas stworzyć nowy system podejmowania decyzji, tak by Polska przestała dyktować kształt europejskiej polityki klimatycznej. Jeden kraj członkowski nie może blokować na dziesięciolecia postępu Europy w tej kwestii!" – oświadczyła lobbystka Jason Anderson z WWF. Natychmiast zabrała też głos unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard: „Będziemy robić swoje. Nigdy nie zaakceptujemy sytuacji, żeby jeden kraj zablokował resztę świata, to samo dotyczy Europy; jeden kraj nie może blokować 26 krajów" – mówiła polityk z Komisji Europejskiej, zapowiadając tym samym, że Polska i tak będzie musiała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta