Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy będą składki społeczne i podatek

03 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Gdy spotkanie integracyjne sfinansujemy ze środków obrotowych firmy, lepiej od tego nieodpłatnego świadczenia uregulować ubezpieczenia i zaliczkę

Po abonamentach medycznych imprezy jednoczące personel to kolejne bonusy dla personelu, na które czyhają organy podatkowe. Mimo to pracodawcy wciąż próbują uniknąć tej daniny. Uzasadniają, że w tej sytuacji nie da się ustalić indywidualnego przychodu przypadającego na jednego pracownika.

Zazwyczaj przecież firmy nie wiedzą, ilu zatrudnionych wzięło udział w przedsięwzięciu, ilu co zjadło i wypiło, kto obejrzał przedstawienie, a jeśli na przyjęcie zaproszono klientów, to jaka na nich przypada część konsumpcji i rachunku końcowego.

Bez konkretnego przychodu

Zakłady twierdzą, że nie ma tu w ogóle mowy o powstaniu przychodu ze stosunku pracy. I trzeba przyznać, że  często wygrywają przed wymiarem sprawiedliwości, np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2011 r. (II FSK 1531/09) czy orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. (III SA/Wa 555/11).

Według pierwszego wyroku „nie sposób określić zakresu korzyści uzyskanej przez konkretnego pracownika z tytułu sfinansowania przez pracodawcę kosztów imprezy integracyjnej. Dla opodatkowania istotne jest natomiast to, czy danemu pracownikowi można przypisać konkretny, a nie statystyczny przychód. Nie można bowiem ustalać przychodu w drodze arytmetycznego działania polegającego na podzieleniu kosztów imprezy integracyjnej przez liczbę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 9199

Wydanie: 9199

Spis treści
Zamów abonament