Bank ponosi odpowiedzialność za wyłudzone środki
W razie wyłudzenia powierzonych bankom pieniędzy przez osoby podające się za właścicieli rachunków bądź lokat odpowiedzialność co do zasady ponoszą banki – dowodzą adwokat i aplikant adwokacki
Chodzi tu najczęściej o osobiste złożenie w placówce przez oszusta dyspozycji przelewu na rachunek specjalnie w tym celu przygotowany w innym banku, z reguły z wykorzystaniem podrobionego dokumentu tożsamości oraz po sfałszowaniu podpisu klienta. Przerzucanie ryzyka takich zdarzeń na klientów powinno zostać uznane za niezgodne z prawem. Wynika to z podstawowego obowiązku banku do ochrony powierzonych mu środków oraz z podwyższonego w tym zakresie profesjonalnego standardu staranności.
Prawo bankowe i kodeks cywilny
W zakresie prawa bankowego podstawą prawną obowiązku należytej ochrony oraz zwrotu całości wyłudzonych środków jest art. 50 ust. 2 zd. 2 prawa bankowego, zgodnie z którym „bank dokłada szczególnej staranności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych środków pieniężnych". Szczególny obowiązek ochrony depozytów bankowych potwierdza orzecznictwo, w tym wyrok Sądu Najwyższego z 14 kwietnia 2003 r. (I CKN 308/2001), zgodnie z którym „na banku zawsze spoczywa obowiązek pilnowania, by nie doszło do wypłaty depozytów osobom nieuprawnionym".
Należy tu podkreślić podwyższony standard staranności zawodowej banków, potwierdzony m.in. w wyroku SN z 22 listopada 2002 r. (IV CKN 1526/2000), zgodnie z którym „(...) bank gwarantuje swemu kontrahentowi ochronę i bezpieczeństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta