Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka danina od odszkodowania

03 kwietnia 2012 | Prawo | Paweł Rochowicz

Różne są przyczyny uprawniające do odszkodowania. Czasem jest to uszczerbek na zdrowiu, szkoda w majątku, a kiedy indziej zwolnienie z pracy przed upływem terminu wypowiedzenia. Przepisy podatkowe różnie traktują takie świadczenia. Co do zasady otrzymane odszkodowania to przychód podatnika, ale w niektórych sytuacjach są zwolnione z podatku. Pełny katalog zwolnień zawiera art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Omawiamy tu tylko niektóre zwolnienia, często budzące pytania i wątpliwości podatników.

Kiedy odszkodowania są wolne od podatku?

Podstawowa zasada to zwolnienie odszkodowań lub zadośćuczynień, jeśli ich wysokość lub zasady wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie.  Od tej zasady istnieje jednak sporo wyjątków, przewidzianych w ustawie o PIT. Podatek trzeba zapłacić m.in. od:

- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

- odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9199

Wydanie: 9199

Spis treści
Zamów abonament