Gdzie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia na starość
Miejsce zamieszkania, a nie zameldowania, powinno przesądzać o tym, do której jednostki ZUS trzeba się udać, by złożyć dokumenty i wystąpić o emeryturę. ZUS ciągle jednak patrzy na meldunek
Anna Abramowska
Zameldowanie to nie to samo co zamieszkanie. Adres z dowodu nie przesądza o tym, gdzie ktoś w rzeczywistości mieszka. To oczywiste. I jeśli przepisy mówią o właściwości miejscowej powiązanej z miejscem zamieszkania, to żaden organ nie może w drodze dowolności interpretacyjnej przyjąć, że jest ono tożsame z miejscem zameldowania. Szczególnie gdy przepisy danej ustawy nie mówią o tym wprost i nie precyzują obu tych pojęć.
Skoro więc ustawodawca na gruncie emerytalnym mówi o miejscu zamieszkania, a nieobowiązujące przepisy aktu niższego rzędu – rozporządzenia – mówią o zameldowaniu, to nie ma mowy, by ZUS dowolnie i wymiennie traktował obie te właściwości.
Problem u rzecznika
Ubiegając się o emeryturę czy rentę, trzeba złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek wraz z załączoną dokumentacją. Decyzje w sprawach świadczeń wydają i wypłacają je organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Tak stanowi art. 115 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.). Jednak praktyka w tym zakresie jest inna. Otóż ustalając właściwą dla rozpatrzenia danej sprawy jednostkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta