Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utwierdzanie mitu

23 listopada 1996 | Kultura | PK

André Malraux do Panteonu

Utwierdzanie mitu

W sobotę 23 listopada, w 20. rocznicę śmierci, nastąpi przeniesienie do Panteonu zwłok André Malraux, wybitnego pisarza, uczestnika wojny domowej w Hiszpanii, charyzmatycznego ministra kultury w okresie prezydentury gen. de Gaulle'a.

Decyzję o przeniesieniu zwłok Malraux do Panteonu, gdzie mają spoczywać ludzie najbardziej zasłużeni dla Francji, podjął prezydent Jacques Chirac w czerwcu 1996 r. , zaledwie kilka tygodni po objęciu swego urzędu. Nie była ona zbyt wielkim zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rolę, jaką odegrał Malraux w ruchu gaullistowskim (często porównywano parę Malraux i de Gaulle do Colberta i Ludwika XIV) . Czy jednak dla dzisiejszych Francuzów Malraux jest rzeczywiście tak wielką postacią, jak się go najczęściej przedstawia?

"Przekuć w świadomość jak najszersze doświadczenie" -- to zdanie pochodzące z jednej z najbardziej znanych powieści Malraux "Nadzieja" dobrze określa życie jej autora: pisarza, autora fundamentalnych dzieł na temat sztuki, awanturnika, komunistycznego aktywisty w latach 30. , prawicowego polityka po 1945 r. , piewcy gen. de Gaulle'ai gaullizmu. Malraux powtarzał często: "Zbuduję sobie pomnik jeszcze za życia". Marzenie Malraux spełniło się dopiero po jego śmierci, i -- co gorsza -- tylko częściowo....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 920

Spis treści
Zamów abonament