Makarenko po polsku
Jaworzno -- więzienie dla młodocianych (1951 -- 1956)
Makarenko po polsku
Witold Szkotnicki
Spośród istniejących w latach 1945--1953 trzystu obozów pracy, najgorszą sławę uzyskał obóz w Jaworznie, który zlokalizowany został w poniemieckiej filii oświęcimskiego obozu zagłady. Filia ta istniała od 1943 r. do stycznia 1945 r. Z chwilą zajęcia tych terenów przez wojska sowieckie utworzono tam polski obóz koncentracyjny dla Niemców, Ślązaków, Cyganów, volksdeutschów i Ukraińców z akcji "Wisła". Już w pierwszym roku istnienia obozu, kierowanego przez kapitana NKWD Iwana Mordasowa, którego później "godnie" zastąpił Salamon Morel, zmarło 5100 osób; w 1946 r. -- 1000, ogółem zaś do 1949 r. -- obóz "dorobił się" około 10 000 zgonów.
Podobnie jak w obozach hitlerowskich podawano wówczas, że główną przyczyną aktów zejścia był "atak serca" bądź "choroba zakaźna". Faktycznym powodem tych zgonów była bezsensowna, ciężka, dwunastogodzinna fizyczna praca, złe wyżywienie (np. na obiad brukwiowa zupa, kromka czarnego chleba i gorzka kawa) oraz okrutne znęcanie się funkcjonariuszy obozowych, wśród których wyróżnili się wspomniani naczelnicy. Kpt. Mordasow, kiedy się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta