To problem wolności
To problem wolności
Spór o liberalizm
Z profesorem Leszkiem Balcerowiczem, przewodniczącym Unii Wolności, rozmawia Jan Bazyl Lipszyc
Skrytykował pan dotychczasowy przebieg dyskusji o liberalizmie na łamach dodatku "Plus Minus" "Rzeczpospolitej" za pomieszanie z poplątaniem, bałagan logiczny itd. , zwłaszcza w inicjującym ją tekście Wojciecha Giełżyńskiego. Wypadałoby więc zacząć od ustalenia podstawowych spraw, od fundamentalnego pytania, czym jest liberalizm -- światopoglądem czy kierunkiem w ekonomii i co jest wyróżnikiem postawy liberalnej?
To nie dyskusja, ale szum informacyjny, czy też bijatyka w ciemnościach. Pierwsze teksty miały raczej charakter paszkwilu. Nie były spełnione elementarne warunki logiczne, żeby można było ten ciąg tekstów nazwać dyskusją. Przede wszystkim trzeba by określić jej przedmiot. W pierwszych wypowiedziach nie został on zdefiniowany. Zamiast tego pojawiły się głosy typu -- "x" jest brzydkie lub ładne, bez określenia, czym jest to "x". Piszący dawali wyraźnie do zrozumienia, że tego "x", nazywanego przez nich liberalizmem, nie lubią, ale nigdzie nie mogłem się dopatrzeć sensownej definicji tego, co określali jako liberalizm. Kolejni piszący najwyraźniej rozumieli przez liberalizm bardzo różne rzeczy. Nie ma sensownej dyskusji, kiedy nie wiadomo, o co chodzi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta