Kultura wszystkiego i niczego
Kultura wszystkiego i niczego
George Steiner
W późnych latach 60. Yehudi Menuhin zadedykował wykonany przez siebie koncert skrzypcowy Beethovena "nieposkromionemu i nieugiętemu duchowi człowieka". Czy nadal patrzymy na sztukę w ten sposób? Prawdę mówiąc, tania książka (tzw. paperback) , coraz lepsze technicznie reprodukcje dzieł sztuki, wprowadziły bez biletów wstępu miliony ludzi do "muzeum wyobraźni" Malraux, przybliżając im w ten sposób wszystkie dziedziny sztuki. Z drugiej strony odhumanizowany ton tego stulecia uświadamia nam przerażającą impotencję naszej kultury.
Nie do odparcia jest teza, że cywilizacja europejska dopóty nie odzyska swojej wielkości i wigoru, dopóki nie zmierzymy się z przypadkowymi konsekwencjami chrześcijaństwa, jego doktryn oraz instytucji; dopóki nie zmierzymy się w sposób niedwuznaczny z katastrofą XX wieku. Wielkie kłamstwa i strategiczna amnezja spustoszyły serce Europy w l 945 roku, czego świadectwem są straszne wydarzenia w dawnej Jugosławii.
To nie jest tak, jak z goryczą skonstatował Auden, że "poezja niczego nie stwarza". Rzecz polega na tym, że obecnie jesteśmy świadomi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta