Wokół zmian w strukturze kierowania siłami zbrojnymi
Wokół zmian w strukturze kierowania siłami zbrojnymi
Stanisław Krukowski
Niedawno dowiedzieliśmy się, że sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej został pan Jerzy Milewski pełniący jednocześnie obowiązki sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta oraz sekretarza Komitetu Obrony Kraju, czyli z mocy ustawy o powszechnym obowiązku obrony także kierownika Biura Bezpieczeństwa Narodowego (Dz. U. RP nr 4 z 1992 r. poz. 16, art. 11 ust. 3) .
Naprawdę trudno prawnikowi poradzić sobie z taką informacją. Zwłaszcza że w dalszym ciągu nie rozstrzygnięte pozostają spory czy prezydent Rzeczypospolitej, zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy konstytucyjnej z 17 października 1992 r. (mała konstytucja) może powoływać go do reprezentowania tylko ministrów stanu, czy także sekretarzy i podsekretarzy stanu?
Przypomina się też -- już wyrażone kiedyś przeze mnie przekonanie -- że każdy akt prawny prezydenta dotyczący sił zbrojnych wymaga kontrasygnaty premiera lub ministra, którzy odpowiadają przed Sejmem ("O kontrasygnacie i jej aktualnych konsekwencjach", "Rzeczpospolita"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta