Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieudane zakupy terrorystów z UFF

26 listopada 1993 | Prawo | ET PA

Londyńskie rozmowy Major--Paisley

Nieudane zakupy terrorystów z UFF

Paramilitarne ugrupowanie Bojowników o Wolność Ulsteru (UFF) potwierdziło, że właśnie dla nich przeznaczona była broń, amunicja i materiały wybuchowe zatrzymane w środę na polskim statku "Inowrocław".

Cały ładunek zakupiony w Polsce przez tę nielegalną organizację kosztował ok. 250 tys. funtów. Bojownicy o W olność U lsteru przyznali jednocześnie, że skonfiskowanie śmiercionośnej przesyłki przez celników w Teesport w Cleveland -- dzięki udanej operacji brytyjskich i polskich wywiadów -- jest dla nich poważnym niepowodzeniem logistycznym. Zamierzają jednak zdobyć broń gdzie indziej.

Zdaniem brytyjskich służb bezpieczeństwa nigdy w cześniej nie udało się przechwycić w W ielkiej Brytanii tak ogromnej ilości broni: ponad trzysta karabinów Kałasznikowa, dwie tony materiałów wybuchowych oraz w iele amunicji i granatów. Premier Republiki Irlandii Albert Reynolds pogratulował stronie brytyjskiej udanej operacji.

Tego samego dnia wieczorem premier Major spotkał się na Downing Street -- po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch tygodni -- z przywódcą protestanckiej Partii Demokratycznych Unionistów (DUP) pastorem Ianem Paisley'em. Podobnie jak Ulsterscy Unioniści Jamesa Molyneaux, Paisley obawia się, że negocjacje między...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 125

Spis treści
Zamów abonament