Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona czci i godności jednostki

26 listopada 1993 | Prawo | JM

Projekt kodeksu karnego

Ochrona czci i godności jednostki

Wolność słowa postrzega się współcześnie jako jedną z najpierwszych gwarancji demokracji. Stąd tak gwałtowne reakcje na każdą próbę jej formalnego lub faktycznego ograniczania. Z drugiej strony często owa wolność koliduje z innymi powszechnie uznanymi wartościami, zasługującymi w oczach społeczeństwa na ochronę prawną, takimi jak godność osobista jednostki czy jej cześć (dobre imię) . Dlatego musi być "powściągana". Rzeczą ustawodawcy jest znalezienie rozwiązania, które nie ograniczałoby ponad miarę pożytecznego społecznie prawa do krytyki. Ono bowiem jest jednym z najważniejszych przejawów wolności słowa. Należy jednak postawić tamę wszelkiego rodzaju jego wynaturzeniom.

Jak przedstawiają się w tej materii regulacje projektu kodeksu karnego? Przede wszystkim wprowadza on znaczącą modyfikację ochrony czci. Prawda, przejmuje z obowiązującego k. k. -- z kosmetycznymi tylko zmianami -- podstawowy typ zniesławienia. Grozi karą grzywny, ograniczenia w olności lub pozbawienia wolności do roku (obecnie do dwóch lat) za pomówienie kogoś lub grupy osób (oraz instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, ale tym się tu nie zajmujemy) o postępowanie lub w łaściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 125

Spis treści
Zamów abonament